• VAATA UUDISEID

Artiklite kategooriad

Mugav Kodu

Muutuvad ootused ja elustiil: privaatsus ja selged ruumieraldused

Kodu planeering mõjutab oluliselt meie elukvaliteeti, kuigi seda sageli ei teadvustata. Hästi läbimõeldud ruumilahendus toetab nii mugavust, privaatsust kui ka pere toimimist. Viimastel aastatel on sagenenud soov muuta kodu paindlikumaks ja isikupärasemaks, kasutades näiteks kergseinu.
1/7/2025
3 min
Helen Stüf • Sisearhitekt
FOTOD: WIX

Kokkuvõte

• Kodu põhiplaan mõjutab igapäevaelu, mugavust ja suhteid.

• Kaasaegsed planeeringud rõhutavad privaatsust ja paindlikkust.

Kodu põhiplaan mõjutab meid rohkem, kui sageli arvatagi oskame – see on nagu selgroog, mis määrab meie igapäevase liikumise, privaatsuse, mugavuse ja isegi suhteid pereliikmetega. Hästi läbimõeldud ruum toetab meie heaolu, samas kui halb planeering võib põhjustada stressi ja segadust.

Selle muutmine on üks populaarsemaid viise, kuidas elamine funktsionaalsemaks ja isikupärasemaks kujundada. Sageli tähendab see kergseinte lisamist või eemaldamist. Samas tuleb arvestada ka kandvate seintega, mida ei tohi ilma kooskõlastuseta muuta.

Elustiili ja ruumivajaduste areng on toonud kaasa uued ootused planeeringutele. Paljud sisekujundajad on viimasel ajal rääkinud klientide privaatsuse ja funktsionaalsuse soovidest kodudes, samuti vajadusest eraldada töökohad eluruumidest. Piirideta ruumide aeg on hakanud kaduma just seetõttu, et hinnatakse vaikust ja selgelt määratletud ruume. Isegi avatud köök, mis varem tähendas üht suurt ruumi, kus köök ja elutuba sulanduvad, ei ole enam nii ihaldatud.

Kergseinad – paindlikud ja mitmekülgsed ruumilahendused

Korteri muutmisel on kergseinad ehk mittekandvad vaheseinad kõige lihtsam ja kiirem lahendus ruumide eraldamiseks või ühendamiseks. Need ei kanna hoone raskust, mistõttu saab neid hõlpsalt paigaldada ja vajadusel eemaldada.

Kõige tavalisemad kergseinad on kipsplaadist, mis kinnitatakse metall - või puitkarkassile. Need on kerged, soodsad ja kiiresti paigaldatavad. Kui soovitakse paremat heliisolatsiooni, kasutatakse topeltkarkassi ja kivivilla täidiseid. Raskema mööbli toetamiseks võiks valida tugevamad OSB- või vineerplaadist seinad.

Visuaalselt ja valguse läbipääsu tagamiseks sobivad klaasist või klaasplokkidest vaheseinad, mis loovad privaatsust, kuid siiski avardavad ruumi. Lükanduksed, -seinad ja voldiklahendused loovad võimaluse ruumide kiireks ja lihtsaks ümberkorraldamiseks.

Kandvate seinte muutmine – mida peab teadma?

Kandvad seinad on osa hoone konstruktsioonist ning nende muutmine ilma spetsiaalse ehitusloata on ohtlik ja seadusega keelatud. Isegi väiksema ukseava tegemine nõuab ehitusprojekti ja kooskõlastusi. Seetõttu on enne põhjalikke muudatusi oluline konsulteerida ehitusspetsialistidega ja selgitada välja seinte tüübid ja sellest lähtuvalt erinevad võimalused.

Uued ruumilahendused, mis vastavad tänapäeva vajadustele

  • Poolavatud köögid – klaasist liuguksed või madalad vaheseinad eraldavad ruume, säilitades samas valguse ja ühenduse.
  • Eraldatud, valgusküllased köögid, mis on ühendatud söögitoaga, kuid võimaldavad ruume vajadusel sulgeda.
  • Paindlikud multifunktsionaalsed ruumid, mida saab liigutatavate seinte või voldiklahendustega ümber korraldada.
  • Ruumide selge ülesehitus toetab rahu, privaatsust ning vastab mitmekesistele igapäevaeluvajadustele.

2025. aasta korteri planeeringute trendid

Korterite ruumilahendused peegeldavad tänapäeva eluviise ja tehnoloogia arengut:

  • Paindlikkus – ruumid, mida saab kiiresti ümber korraldada vastavalt vajadusele, näiteks kodukontor, magamistuba või mängutuba.
  • Eraldatud töö- ja õpikeskkonnad – vaiksed ja privaatsemad töönurgad kodus.
  • Säästlikkus ja energiatõhusus – planeeringud, mis toetavad looduslikku valgust ja vähendavad energiakulu.
  • Kogukondlik elamine – ühiskasutatavad ruumid majaelanike jaoks, mis toetavad sotsiaalsust ja kogukonnatunnet.
  • Tervist toetavad lahendused – hea ventilatsioon, looduslikud ja tervislikud materjalid ning mugav ligipääs õuealadele.
  • Tehnoloogiline integreeritus – nutikodu lahendused valgustuse, kütte ja turvalisuse juhtimiseks.
  • Väiksemad, ent funktsionaalsed elamispinnad – nutikas ruumikasutus väiksemates korterites, mis vastavad muutuvatele elustiilidele.